راز آرامش

تریاک

مقدمه:

تریاک قدیمی ترین و مشهورترین ماده مخدری است که از شیره گیاه خشخاش بدست می آید. خشخاش یا کوکنار گیاهی است که در مناطق معتدل می روید. این گیاه در رشد سالانه خود به ارتفاعی معادل 70  الی 110 سانتی متر می رسد. و در اواخر بهار گلهای این گیاه به شکل کپسول کروی تبدیل می گردند. که به اندازه یک نارنگی متوسط می باشد. و در راًس آن تاج دندانه داری وجود دارد. افراد از طریق تیغ زدن با مهارت خاصی بر روی گرزهای گیاه خشخاش شکافهای افقی و یا عمودی ایجاد و از شیره تولید شده آن که در مجاورت هوا تغییر رنگ می دهد جهت تهیه ماده افیونی تریاک استفاده می کنند. . تریاک دارای ترکیبات زیاد و ناشناخته ای که تا کنون حدود 25 نوع موثر آن شناخته شده است که اثر درمانی ، تغذیه ایی ، صنعتی بعضی از آنها به اثبات رسیده است که از مهمترین ترکیبات آن میتوان به مرفین ، نارکوتین ، پاپاورین ، تبائین ، کدئین ، نارسئین نام برد .

 لازم به ذکر است کشت خشخاش در برخی نقاط صرفاً بخاطر تریاک آن نیست ، بلکه به خاطر گل زیبا و دانه ها یش است که از آن روَغن مغذی می گیرند و در تهیه کیک و شیرینی استفاده می کنند.

علل مصرف تریاک:

1-     بعنوان مسکن در تروما ها و بعد از جراحی و همچنین برای تسکین بعضی از دردهای عضلانی و اسکلتی و مفصلی.

2-     اثر ضد سرفه در بیماریهای تنفسی وسرماخوردگی.

3-     بعنوان خواب آور در بعضی از امراض.

4-     اثر ضد اسهالی در باورهای قدیمی با طب سنتی. 

5-     اثر نشئگی و سرخوشی.

6-     اثر ضد التهابی و تب بر در بیماریهای عفونی.

7-     استفاده از اسانس گل آن در تغذیه و شیرینی پزی و کیک پزی.

روش مصرف:

    نحوه مصرف تریاک به صورت خوراکی و یا بصورت تدخینی یا وافوری می باشد.

   مصرف اولین بار با دوز بالا و همچنین مصرف تریاک بوسیله غیر معتاد سبب مسمومیت می شود. مسمومیت با تریاک بخصوص بعد از مدتی که از پرهیز فرد گذشته باشد با خطر مرگ همراه است.

   مسمومیت با مواد مخدر از مشکلات شایع  است که به وسیله تنگ شدن شدید مردمک چشم قابل تشخیص است و از علائم همراه آن می توان به خواب آلودگی ، تکلم نامفهوم آسیب به حافظه و هوشیاری فرد ، حتی اغماء وکاهش فشار خون و ایست قلبی اشاره نمود.

شیوع مصرف در جوامع:

اعتیاد در تمام قشرها و طبقات اجتماعی وجود دارد. ازجمله

الف) ثروتمندان بیشتر به علت داشتن امکانات وپول در

جستجوی لذت و خوشگذرانی با دوستان درمعرض اعتیاد قرار

میگیرند.

ب) افراد جوان و بیکار به جهت کنجکاوی ، لذت جویی ،

 

سرگرمی و…..به دام اعتیاد گرفتار می شوند که قاچاقچیان از

چنین افراد بیکار، فقیر، تهیدست ،کنجکاوجهت توزیع مواد

سوء استفادهمی کنند.

اثر تریاک بر سیستم های مختلف بدن:

اثر برسیستم مغز و اعصاب: که شامل بی خوابی های شبانه ، خواب آلودگی های روزانه ، کاهش سطح هوشیاری و کسالت به همراه ایجاد اختلال و تغییر در شخصیت فرد ، بی انگیزگی و کاهش احساس مسئولیت ، رفتارهای متضاد و غیر قابل پیش بینی ، افسردگی ، بی قراری و پرخاشگری می باشد.

اثر بر سیستم گوارش: تهوع ، استفراغ ، کاهش اسید معده ، اختلال در هضم غذا ، کاهش فعالیتهای روده ایی کوچک و بزرگ ، یبوست مزمن ، بیماری بواسیر ، بار زرد رنگ روی مخاط زبان و خشکی دهان و بدمزگی که  باعث میل به نوشیدن آب و چای فراوان می شود ،کاهش اشتها و بی میلی غذا و لاغری.

اثر بر سیستم قلب و عروق: شامل تنگی عروق ، نوسانات طپش قلب و فشار خون بالا و درموارد مصرف و مسمومیت باعث سنکوب قلبی می شود.

اثر بر سیستم قوای جنسی: اعتیاد به تریاک بر قوای جنسی تاثیر منفی دارد و در طی گذشت زمان استفاده مکرر آن اجتناب ناپذیر است. مصرف طولانی مدت آن موجب کاهش میل جنسی و هم موجب کاهش قدرت و توان جنسی شده و گاهاً موجب عقیمی و یا ناتوانی جنسی میگردد. در خانم ها نیز باعث بی نظمی دوره های قاعدگی و آتروفی تخمدانها و عدم تولید تخمک ودر نتیجه نازائی می شود.

اثر بر سیستم ریه ها: دود ناشی از تدخین تریاک مملو از منواکسید کربن وگاز های دیگر بوده و باعث ضعف تنفسی و خس خس ریه ها شده و مصرف درازمدت باعث برونشیت یا التهاب ریها شده ، و گاهی موجب ایست تنفسی شده و فرد وارد فاز شوک می شود.

در پوست: درپوست نیز باعث تیرگی و خشکی پوست می شود.

علت اعتیاد:

مصرف مداوم و سوء مصرف تریاک باعث وابستگی فرد به تریاک شده و گیرنده های مورفین داخل مغز افزایش پیدا کرده ودر دراز مدت فرد برای جلوگیری از مقاومت اثر تریاک روی گیرنده ها ، روی به مصرف بیشتر مواد مخدر و یا تغییر نوع مواد مخدر برای برای ایجاد نشئگی می آورد.

سندرم علائم محرومیت:

قطع یک باره تریاک سبب ایجاد علائم محرومیت از مصرف می شود که بستگی به عوامل فردی ( زیرا علائم محرومیت در شرایط مشابه از فردی به فردی به دیگرمتفاوت است).نوع ماده مصرف شده ، دوز مصرفی ، مدت زمان مصرف و چگونگی قطع مصرف آن ماده دارد. اسهال ، درد عضلانی ، بی خوابی ، بی قراری ، کاهش فشار خون ( گاهی افزایش فشار خون) کاهش ضربان قلب ، کاهش تنفس ،(گاهی افزایش ضربان قلب و افزایش تنفس) ، تعریق ، اشک ریزش ، اسهال ، آبرزش بینی ، کرامپ های شکمی ، تهوع ، استفراغ ، تب از علائم سندرم محرومیت است. این سندرم معمولاً بصورت مستقیم باعث مرگ نمی شود ، ولی مسمومیت با مواد مخدر (بخصوص بعد از مدتی که از پرهیز فرد گذشته باشد) با خطر بالای مرگ همراه است. زمان این محرومیت دو مرحله حاد و مزمن دارد که زمان حاد آن کوتاه است. مثلاً در مورد تریاک حدود 3 الی 7 روز است. ولی یک مرحله طولانی تری شامل تعریق ، بی خوابی ، و خماری و وسوسه مصرف مواد و بی قراری و گاهی دردهای عضلانی است که شاید ماهها به طول بکشد.          

هشدار:

 مصرف اولین بار با دوز بالا و همچنین مصرف تریاک بوسیله غیر معتاد سبب مسمومیت می شود. مسمومیت با تریاک بخصوص بعد از مدتی که از پرهیز فرد گذشته باشد با خطر مرگ همراه است.

 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۸ساعت 17:48  توسط گروه پژوهشی استقامت  |