راز آرامش

تاثیرات متادون بر بدن

متادون

 متادون یک داروی هم خانواده مخدرها ی طولانی اثر بر گیرنده های مغزی بوده و از راه خوراکی قابل جذب و نیمه عمر طولانی دارد و مصرف آن وابستگی می آورد.

در سال 1940 در آلمان بعنوان یک ضد درد ساخته شده  و بعداً بعنوان مورفین در درمان متادون بکار بردند ، که به صورت 5 ، 20 ، 40، میلی و شربت خوراکی و آمپول تزریقی می باشد. 80 تا 95 درصد آن از خوراکی قابل جذب و بعد از یک ربع قابل جذب و بعد از نیم ساعت در سرم خون قابل جستجو و حداکثر غلظت خونی در حدود 2 ساعت بعد از خوردن ایجاد می شود. در طی 72 ساعت به طور آهسته از سطح خونی کم شده و حتی تا 96 ساعت بعد از خوردن یک دوز آن ، در ادرار قابل پیگیری است.

نیمه عمر دارو (زمانی که نصف دارو از سطح پلاسمای خون ناپدید می شود) بین 15 تا 31 ساعت است. به طور متوسط 24 ساعت است. نیمه عمر این دارو در افراد مختلف متفاوت است و بسته به جنسیت فرد ، ph ادرار ، مدت زمان مصرف مزمن آن و یا اینکه بیمار برای اولین بار درمان با متادون را تجربه می کند را دارد .

متادون پس از مصرف در تمام بافت های بدن از جمله در خون ، مغز ، کلیه ها ، کبد ، طحال و ریه قابل یافت می باشد. متادون به تدریج در بدن بیماری که به طور منظم دوز روزانه متادون را دریافت می کند بالا می رود. و عدم مصرف یک دوز روزانه علائم محرومیت ناراحت کننده ای را در بدن بیمار ایجاد نمی کند. اما ترک ناگهانی متادون باعث بروز علائم محرومیت ناراحت کننده ای در فرد ایجاد می کند.

لازم به ذکر است راههای اصلی دفع متادون از بدن ، از راههای ادرار و مدفوع است ولی از راه عرق ، منی ، بزاق قابل یافت می باشد.

اگر ادرار اسیدی باشد متادون بیشتری از ادرار ترشح شده و بیشتر قابل دفع است واگر ادراربیشتر قلیایی باشد دفع متادون از ادرار کاهش یافته و بیشتر در بدن باقی می ماند. بعنوان مثال مصرف غذاهایی مثل انواع ترشی ، ترشح اسیدی ادرار را بیشتر کرده و دفع متادون را سریع می کند.

 

تذکر:

- بیماران کبدی ظرفیت ذخیره ای کبدشان ، کاهش می یابد.

- زنان زودتر از مردان ، متادون را متابولیزه کرده و دفع می کنند.

- بعد از مصرف دوز روزانه متادون بمدت یک هفته ، سطح ماندگاری متادون در بدن از سه روز تا ده روز است.

- شروع دوز متادون خوراکی باید به طور نسبی از پایین باشد و به تدریج افزایش داده تا اثرات ضد دردی بیشتری ایجاد شود.

 

مزیت های درمان متادون نسبت به سایر داروهای مخدری:

- مصرف آن خوراکی است و خطرات تزریقی و وابستگی به تزریق با سرنگ را ندارد و رفتارهای پر خطر مثل تزریق مشترک و شیوع بیماری های مثل ایدز و هپاتیت را ندارد.

- متادون طولانی اثر است به همین دلیل بعد از قطع دارو ، علائم محرومیت خفیف تر و یکنواخت تر و تعداد مصرف وعده های روزانه یک بار در روز است.

- داروئی موثر برای کنترل محرومیت و وسوسه مصرف مواد و جلوگیری از لغزش یا عود است.

-ایجاد ثبات در زندگی روزمره و همچنین باعث کمک به بالا رفتن خود کارآمدی فرد می شود.

- کاهش ارتکاب جرایم ، و افزایش ایمنی و کاهش مرگ ومیر ناشی ازمصرف مواد .

- ایمن تر نسبت به داروهای دیگر در خانم های بار دار.

- رضایت مندی بالای بیماران ، ماندن بدون لغزش طولانی در درمان.

-  اصلاح روابط اجتماعی و خانوادگی و جذب مجدد بیمار در جامعه.

 

عوارض جانبی مصرف متادون:

یبوست ، تهوع ، استفراغ ، اختلال در وضعیت خواب (خواب آلودگی و یا بی خوابی و یا خواب نامنظم که همان بد خوابی نامیده می شود) ، خشکی دهان ، افزایش تعریق ، بر افروختگی و خارش پوستی ، قاعدگی نامنظم در زنان ، اختلال عملکرد جنسی شامل ناتوانی جنسی و انزال زودرس در مردان ، کاهش وزن ، احتباس ادراری در مثانه ، افزایش و یا کاهش ضربان قلب ، کاهش تستوسترون مردانه و کاهش هورمونهای زنانه ، دردهای گوارشی به صورت افزایش حرکات روده ای و معده ای ، از بین رفتن سلامت دندانها ، درد صفراوی در مصرف متادون با دوز بالا ، خستگی ، بی قراری ، کاهش انگیزه ، ضعف و........

 

 خطرات و مشکلات همراه با متادون:

- وابستگی به متادون

- مسمومیت به علت مصرف بیش از حد متادون و مصرف همزمان چند ماده با  متادون.

- گسترش مصرف متادون غیر مجاز و ایجاد بازار سیاه

- مصرف توسط سایر افراد خانواده بخصوص کودکان با خوردن متادون (بصورت قرص و یا شربت) برده شده به منزل.

- تصادفات و حوادث ناشی از خواب آلودگی بیمار و خواب ماندن زیاد در منزل و انجام ندادن کارهای روزانه خودش.

 

هشدار:

مصرف بیش از حد در ابتدای درمان با متادون و قبل از ایجاد تحمل داروئی باعث مرگ می شود بخصوص اگر شروع درمان بیش از 60 میلی گرم روزانه باشد.

  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت 17:5  توسط گروه پژوهشی استقامت  |