راز آرامش

شیشه ice یخ methcrystal

شیشه

 مقدمه: ماده مخدر روانگردان صناعی ساخته شده در آزمایشگاهها و کارگاههای غیر قانونی می باشد. همان ماده مخدر روانگردان مت آمفتامین(محرک اعصاب) می باشد در مجاورت حرارت همانند یخ بخار می باشد. به شکل پودر سفید رنگ و ذرات ریز بلور شکل،بدون بو و تلخ که به راحتی در مایعات حل می شود.

مکانیسم عمل: یخ یا همان مت آمفتامین یا ماده مخدر روانگردان صناعی وقتی وارد سیستم عصبی مرکزی cns می شودباعث آزاد شدن ناگهانی واسطه شیمیایی دوپامین از مغز شده،که این عامل باعث تحریک سلولهای مغزی و افزایش خلق و خو و حالت تهاجمی و غیر قابل کنترل و افزایش حرکات جسمی می شود و در صورت ادامه مصرف بعد از مدتی علائم بد خلقی و افسردگی و علائم اختلال حرکتی مثل پارکینسون در فرد می شود.

علائم مصرف: افزایش ضربان قلب،افزایش موقتی توانایی جنسی ،افزایش اشتها و کاهش خواب،بیقراری،پرحرفی، توهم و خلق تحریک پذیر،افزایش موقتی فعالیت بدنی،افزایش دمای بدن ،تحریک پذیری بیش از حد،بی خوابی و بی قراری ،گیجی ،افزایش تعداد تنفس ،لرزش،تشنج ،اضطراب ، بدبینی خشونت، و صدمه به عروق مغزی ،سکته مغزی و سکته قلبی و درنهایت مصرف طولانی مدت آن اعتیادشدیدبه این ماده مخدراست.

علائم محرومیت: خلق تحریک پذیر(عصبی بودن،بهانه جویی،بی قراری،پرخاشگری،بی حوصلگی)عدم کنترل روانی (توهم،هذیان،بدبینی ،آشفتگی مغزی یا مرگ روانی یا اسکیزوفرنی) کاهش میل جنسی،بی اشتهایی،لاغری و ضعف بدنی ،ایجاد وابستگی شدید روانی،کسالت و سستی.

نکات مهم:

الف)مصرف این ماده بین جوانان بعنوان محرک در مجالس شادی و پارتی شیوع بیشتری داشته که متأسفانه با گذشت زمان وابستگی روانی شدید ایجادشده که باعث اعتیاد می شود.

ب)تولیدگنندگان اصلی این مواد جهت سود آوری بیشتر،در کارگاههای غیر قانونی تولیدی این دارو،از موادشیمایی پتروشیمی مثل کود شیمیایی کشاورزی استفاده می کنند که متاسفانه عوارض ناهنجاریهایی در سیستم بدن می گذارد.

ج)تصور غلط در جامعه مبنی بر استفاده از این روانگردان برای دوره سم زدائی و درمان افسردگی،اصلا پایه علمی نداشته و متأسفانه باعث وابستگی روانی شدید به ماده در فرد می شود.

د) مصرف زیاد این ماده روانگردان چه بصورت نوع مواد و چه بصورت زمان مصرف،متأسفانه پی آمد بیماری عصبی مثل افسردگی اسکیزوفرنی (مرگ روانی) و یا پارکینسون(اختلالات مغزی) را به دنبال دارد.

 ه)ماده اصلی شیشه بر گرفته از ماده اصلی قرصهای روانگردان اکس، همان آمفتامین،تأثیرات خطرناکی بر سلامت انسان داشته و باعث افت حافظه،پرخاشگری و تهاجم،رفتار جنون آمیز و آسیب قلبی و مغزی شده و عوارض خطرناک ارتباط نامشروع جنسی،هپاتیت و ایدز را به دنبال دارد.

 ف) اصطلاح فاز چسباندن: با مصرف شیشه احساسات فرد را تقویت می کندیعنی اگر فرد غمگین و ناراحت باشد با مصرف این ماده ناراحتی فرد بیشتر شده و اگر فرد خوشحال باشد باعث افزایش احساس شادی آن فرد می شود.

 ذ)سوء مصرف ماده روانگردان شیشه،ترشح دوپامین و نوراپی نفرین، سروتونین ( ماده شیمیایی سیناپس های عصبی در مغز) را زیاد کرده و منجر به تحریک سلولهای مغز و همین امر باعث مصرف مجدد و متأسفانه وابستگی روانی ایجاد می کند.

ج)اعتیاد به شیشه مانند سایر مواد،در ابتدا همراه با تجربیات لذت بخش و به مرور زمان ،اثرات لذت بخش آن کاهش می یافته و مصرف آن جنبه اجبار پیدا کرده و اعتیاد به شیشه پیدا می کند. درمان: درمان مواد محرک زای روانگردان از جمله شیشه و قرص اکس از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که باید توسط یک تیم مجرب صورت بگیرد. برای درمان این افراد باید همانند سایر مصرف کننده های سوء مصرف مواد، مدت،مقدار،نوع و روش مصرف را ارزیابی نموده و بر اساس پروتکل درمان ،یا بصورت سرپایی یا بستری همراه با تیم مجرب درمانی(پزشک، روانپزشک،مشاور روان شناس بالینی،پرستار، مددکار و ...) اقدامات درمانی برای اینها صورت بگیرد و بدنبال آن همزمان آموزش خانواده، آموزش مهارتهای بهبودی اولیه و پیشگیری از عود و رفتار درمانی نیز انجام بگیرد.

هشدار: سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد توهم های شنوایی و بینایی،بدبینی ،خشونت،کاهش شدید حافظه و مرگ روانی(اسکیزوفرنی)و جنون شیشه یا سایکوز و در نهایت مرگ می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:58  توسط گروه پژوهشی استقامت  | 

عوامل موثر در ایجاد اعتیاد

مقدمه:

رویکردی که سالهاست درغالب بیماری اعتیاد دیدگاه درمانگران را به خود مشغول کرده است،این بوده که احساس می کنند با خواندن یک کتاب،مجله ویا دیدن یک دوره آموزشی ابهامات این بیماری جهت درمان برطرف می شود. اگر چه اعتیاد با پیچیدگی های خاص خود موجب تفکر بیشتر است،اما درمانگران به جای اینکه خودشان را با ماهیت اعتیاد منطبق کنند، سعی کرده اند اعتیاد را با خودشان تطبیق دهند.لذا به ناچار،به اندازه ای که خوداز خواندن کتاب،مجله ویا..... می فهمند آنرا طراحی و علت شناسایی نموده و اقدام به درمان می کنند. بنابراین درمانگران با طرح دیدگاهی با این عنوان که بیماری اعتیاد دارای سه جنبه جسمی،روانی،واجتماعی می باشد پیچیدگی اعتیاد را حل شده می پندارند،در صورتیکه با کمی تفکر به این نتیجه می رسند که در مقابل فضایی پر ابهام و گسترده قرار دارند.لذا اگر این مطالب بتواند به خواننده این نکته را انتقال دهد که الف) درمان اعتیاد را از معتادان می توان آموخت ونه از قرارگرفتن در چارجوب خاص از جمله: خواندن کتاب،مجله و..... ب)همچنین مدلهای درمانی را بر حسب وضعیت خاص هر فرد معتاد باید تغییر داد نه اینکه معتاد را بر حسب مدل های درمانی کتاب تبیین کرد، در این صورت توانسته است به هدف خود دست یابد. لذا امیدواریم خواننده پس از خواندن این مطالب به این نتیجه رسیده باشد که چه اتفاقی افتاده تا فرد خاصی که روبروی او نشسته به اعتیاد آلوده شده و آیا می شود تلاشهایی را که برای این شخص خاص جهت درمان استفاده کرده برای فرد و یا افراد دیگر استفاده کرد؟

ادامه دارد........

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:28  توسط گروه پژوهشی استقامت  | 

سیگاری

  سیگاری
 یا
(حشیش- ماری جوانا -گراس -بنگ )
سیگاری: از گیاه کانابیس یا شاه دانه بدست می آید که باعث بروز بیماریهای روانی می شود.
 
 شیوع مصرف: در سنین جوانان و مردان شایع تر بوده وبیش از 50درصد مصرف کنندگان این مواد به سمت کراک و هروئین می روند.
 ترکیبات و روش جذب: ماده اصلی این کیاه ،THC، روان گردان بوده وبه سرعت از طریق ریه ها و دیگر سیستم های بدن جذب خون شده و باعث اثرات روانی و بیماری های روانی می شود.
علائم بالینی: پرحرفی، با خنده های زیاد ، نوسانات خلقی و خیال پردازی از علائم بارز بوده و قادر به درک زمان نبوده و گذشت زمان در این افراد طولانی تر است. قرمزی چشم ،افزایش اشتها،خشکی دهان ، اضطراب و افسردگی در این افراد شایع است. هراس و بدبینی از دیگر علایم شایع بوده و افزایش ضربان قلب و نوسانات فشار خون و غش کردن در هنگام ایستادن در این افراد به وفور دیده می شود. همچنین در فرد با سابقه ناراحتی قلبی حتی مصرف زیاد باعث ایست قلبی و مرگ می شود. این افراد افکار و گفتار منقطع داشته و جریان افکار و حرف های خود را فراموش می کنند(پرش افکار).
علائم محرومیت: بعد از 12 ساعت از آخرین مصرف علائم بی قراری گرگرفتگی ، خستگی ، آبریزش بینی، اسهال (مدفوع شل) سکسکه، بی اشتهایی، عصبانیت ،اختلال در خواب، رفتارهای پرخاشگرانه و اضطراب در اینها شایع است.
عوارض :از عوارض شایع آن می توان به توهم و هذیان گویی نام برد. حملات هراس و فراموشی دوره ای، زوال شخصیت، اغتشاش شعور، اختلال در مهارت های حرکتی (تلو تلو خوردن) اختلال در قاعدگی زنان و عقیم شدن در مردان (اختلال در تعداد اسپرم و غیر فعال کردن اسپرم ها) در افراد مصرف کننده با این ماده گزارش شده است. در موارد مسمومیت شدید(مصرف زیاد) نیز علائم تشنج عصبی گزارش شده است.
نحوه درمان: متاًسفانه هیچ داروی جایگزینی برای درمان آن شناخته نشده است . ولی درمانهای مشاوره ایی فردی و گروهی درمانهای شناختی رفتاری و قرار دادهای مشروط و تجویز داروهای حمایتی ( ضد اضطرابها ، آرام بخشها) توسط پزشک و مشاوره (روان شناسی بالینی) جهت درمان علائم محرومیت در ترک این ماده بسیار کمک کننده است.
هشدار: مصرف سیگاری در افراد با سابقه ناراحتی قلبی موجب ایست قلبی و حتی مرگ می شود.
|+| نوشته شده توسط گروه پژوهشی استقامت در یکشنبه دوازدهم خرداد 1387  | نظر بدهید
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:41  توسط گروه پژوهشی استقامت  | 

کراک

کراک چیست؟

کراک شکلی از مواد مخدر کوکائین است که از ترکیب هیدروکلراید کوکائین با جوش شیرین و گرد مخمر و آب بدست می آید و تحت اثر گرما، آب آن بخار شده و مخلوط به شکل یک تکه کریستال در آمده و آماده مصرف تدخینی می باشد.

کراک در ایران: اما در ایران کراک همان هروئین فشرده است که از ترکیب هروئین،جوش شیرین،کاربیت،گرد مخمر و آب بدست می آید. در اثر تدخین کراک، بخار متصاعد شدهِ آن از طریق مخاط بینی جذب خون شده و سریع به سمت مغز حرکت وبا جذب مناطق مغزی ایجاد نشئگی و سرخوشی می کند.

 دلایل روی آوردن به مصرف کراک: فراوانی،قیمت مناسب،کم بودن زمان ایجاد سرخوشی، استفاده از وسایل کمتر جهت آماده سازی و رسیدن به سرخوشی، تدخین بدون دود و بو، و وسوسه زیاد جهت مصرف مجدد، از علل گرایش افراد بخصوص جوانان به این مواد مخدر شده است. در سالهای گذشته ، بیشترین سنین مصرف بالای 30 سال و همچنین مصرف کنندگان تریاک بودند اما در حال حاضر بیشتر در سنین جوانترها شایعتر است. به جهت اثرات تخریبی کاربیت روی بافت کلاژنهای پوست که به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده کراک می باشد مصرف کننده کراک، زود به سمت بیماریها و امراض پوستی و دناتوره شدن کلاژنهای پوستی می روند.

علائم قطع مصرف: در سه مرحله بروز می کند

 مرحله اول یاcrush: در ساعات اولیه، خواب آلودگی، خلق پاشیده، افسردگی، بی قراری و اضطراب، بی اشتهایی، وسوسه زیاد برای مصرف مجددکراک.

 مرحله دوم: یا مرحله علائم محرومیت که با گذشت زمان ، خواب طبیعی شده و وسوسه نیز کمتر شده ، شکم درد ، تهوع استفراغ، عرق ریزش،اضطراب، طپش قلب، بی قراری،کمبودانرژی، بی اشتهایی،و فقدان توانایی لذت بردن از تفریحات و شادی؟

مرحله سوم : همان مرحله خاموشی که وضعیت خلقی عادی و وضعیت اشتهاء بهترشده و طپش قلب و عرق ریزش نداشته ودر این مرحله وسوسه بصورت دوره ای و گذرا میباشد.اختلال در خواب (بی خوابی ، بدخوابی)، اختلال در خلق (خنده و شادیهای بی مورد)از علائم دیگر این مرحله می باشد.

عوارض: پر حرفی، تکرار اعمال، میل به مصرف مواد مخدر، اختلال جنسی ( ابتداء افزایش میل جنس و در نهایت کاهش میل جنسی و عقیمی در مردان و زنان)، عوارض پوستی(کورک،تاول،خارش،خارج شدن چرک،ترشحات از کورک) ودر موارد تزریقی عوارضی همچون هپاتیت و ایدز در استفاده از سرنگ مشترک ، عفونتهای مقاربتی و جنسی، بی بند و باریهای اجتماعی دزدی ، طلاق ،انحراف اخلاقی، بی اعتمادی خانوادها از فرد مصرف کننده در نهایت طرد از خانواده و میل به مصرف بیشتر، فرار از منزل، کارتون خوابی ، نابسامانی اقتصادی ، فقر و بی پولی، بی اعتباری اقتصادی، فقر تغذیه ای، لاغری و ضعف و در موارد شدیدترِ مصرف زیاد مرگ را بدنبال دارد.

درمان: مراجعه به مراکز درمانی وبازتوانی معتادان تحت نظر کادر فنی ازجمله پزشک،روان شناس، و مدد کار اجتماعی و پرستار،درمان داروئی و مشاوره ای در رابطه با کنترل علائم محرومیت و وسوسه و بازتوانی جسمی و روحی وحل معضلات اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی بوجودآمده،در درمان این افراد کمک کننده است. که به دو شکل کلی صورت می پذیرد.

الف) درمان داروئی: کنترل وسوسه و علائم محرومیت بوجوده آمده در دوران ترک توسط پزشک با دارو های متادون، و بوپونورفین، کلونودین و همچنین دیگر داروهای حمایتی و درمانی با تشخیص پزشک معالج و کنترل دوز مصرفی روزانه توسط پرستار و درج و ثبت دقیق دوز مصرفی روزانه جهت کنترل وسوسه و درمان .

 ب) درمان غیر داروئی: از آنجایی که اعتیاد اختلالی زیستی، روانی و اجتماعی بوده و نیازمند به کارگیری رویکردهای غیر دارویی می باشد. بنابراین گروهای مختلفی از جمله روان پزشکان،پزشکان،روان شناسان، مشاوران، مددکاران اجتماعی می توانند کمکهای زیادی در ایجاد انگیزه، تغییر در دیدگاه ، نگرش ودر نهایت شخصیت بیمار از طریق روشهای مشاوره فردی، گروهی، خانوادگی همراه با تشکیل جلسات آموزشی ونمایش مستندات عوارض اعتیاد داشته باشند.بنابراین درجلسات مشاوره ای نه تنها می توان انگیزه را در مراجع کننده تقویت کرد بلکه با به کارگیری صحیح از روش درمانی و انگیزشی عوامل تضعیف کننده پیشرفت درمان را نیز کاهش و یا از بین برد. هشدار: مهمترین عارضه مصرف طولانی مدت کراک یا هروئین، پیشرفت به سمت استفاده تزریقی ودر نهایت مرگ می باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:49  توسط گروه پژوهشی استقامت  | 

سیگاری

سیگاری یا (حشیش- ماری جوانا -گراس -بنگ ) گروه درمانی و بازتوانی معتادان استقامت شهرستان بابل سیگاری از گیاه کانابیس یا شاه دانه بدست می آید که باعث بروز بیماریهای روانی می شود. شیوع مصرف در سنین جوانان و مردان شایع تر بوده وبیش از 50درصد مصرف کنندگان این مواد به سمت کراک و هروئین می روند. ترکیبات و روش جذب ماده اصلی این کیاه ،THC، روان گردان بوده وبه سرعت از طریق ریه ها و دیگر سیستم های بدن جذب خون شده و باعث اثرات روانی و بیماری های روانی می شود. علائم بالینی پرحرفی، با خنده های زیاد ، نوسانات خلقی و خیال پردازی از علائم بارز بوده و قادر به درک زمان نبوده و گذشت زمان در این افراد طولانی تر است. قرمزی چشم ،افزایش اشتها،خشکی دهان ، اضطراب و افسردگی در این افراد شایع است. هراس و بدبینی از دیگر علایم شایع بوده و افزایش ضربان قلب و نوسانات فشار خون و غش کردن در هنگام ایستادن در این افراد به وفور دیده می شود. همچنین در فرد با سابقه ناراحتی قلبی حتی مصرف زیاد باعث ایست قلبی و مرگ می شود. این افراد افکار و گفتار منقطع داشته و جریان افکار و حرف های خود را فراموش می کنند(پرش افکار). علائم محرومیت بعد از 12 ساعت از آخرین مصرف علائم بی قراری گرگرفتگی ، خستگی ، آبریزش بینی، اسهال (مدفوع شل) سکسکه، بی اشتهایی، عصبانیت ،اختلال در خواب، رفتارهای پرخاشگرانه و اضطراب در اینها شایع است. عوارض از عوارض شایع آن می توان به توهم و هذیان گویی نام برد. حملات هراس و فراموشی دوره ای، زوال شخصیت، اغتشاش شعور، اختلال در مهارت های حرکتی (تلو تلو خوردن) اختلال در قاعدگی زنان و عقیم شدن در مردان (اختلال در تعداد اسپرم و غیر فعال کردن اسپرم ها) در افراد مصرف کننده با این ماده گزارش شده است. در موارد مسمومیت شدید(مصرف زیاد) نیز علائم تشنج عصبی گزارش شده است. نحوه درمان متاًسفانه هیچ داروی جایگزینی برای درمان آن شناخته نشده است . ولی درمانهای مشاوره ایی فردی و گروهی درمانهای شناختی رفتاری و قرار دادهای مشروط و تجویز داروهای حمایتی ( ضد اضطرابها ، آرام بخشها) توسط پزشک و مشاوره (روان شناسی بالینی) جهت درمان علائم محرومیت در ترک این ماده بسیار کمک کننده است. هشدار مصرف سیگاری در افراد با سابقه ناراحتی قلبی موجب ایست قلبی و حتی مرگ می شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 17:12  توسط گروه پژوهشی استقامت  |